VIDEO şi GALERIE FOTO: Fotbal, Cupa României – Focșănenii sunt în turul al patrulea!
CSM Focșani 2007 – CSM Rîmnicu Sărat 3-1 (2-0)
Voteaza :

Articolul a primit 4 voturi

Formații
    CSM Focșani 2007: Lazăr – Săpunaru, Parlac, Mitală, Mihai (56 Nistor) – Lupu, Chivu, Valentin Ion, Manu (85 Budeanu) – Pasăre (75 Remus Popa), Predoiu. Au mai fost înscriși pe foaia de joc Apenciucesei, Pascu, Dediu, Pădineanu.
    CSM Rîmnicu Sărat: Ceparu – Tîrîlă, Ceaușel, Sava, Tănase – Croitoru, Oprea, Bodoc, Bobe – Roman, Bălan. Rezerve Nitache, Tudoran, Matache, Crețu, Cristian Chivu, Eduard Chivu, Ghițulescu.

Arbitrii Bogdan Dumitrache, din București, Mihăiță Novac și Ionuț Turcu, din Botoșani au condus impecabil un meci bun, care a plăcut spectatorilor.
    CSM Focșani 2007 a rupt șirul meciurilor încheiate la egalitate și a câștigat cu un convingător 3-1 (2-0) întâlnirea cu CSM Rîmnicu Sărat din turul al treilea al Cupei României, care a avut loc miercuri, 13 septembrie, de la ora 16,30, pe stadionul Milcovul.

În fața a circa 600 de spectatori, fotbaliștii antrenați de Vasile Burgă și Adrian Toma au jucat spectaculos și eficient, reușind să înscrie de trei ori și să-și creeze mai multe situații ce puteau fi finalizate cu goluri. Și râmnicenii au avut faze din care ar fi putut înscrie, însa balanța ocaziilor  a fost net favorabilă focșănenilor! Prima dintre acestea a apărut în chiar minutul 1 când un atacant de-al oaspeților a scăpat nestingherit spre poarta lui Lazăr, dar a trimis mingea pe lângă stâlpul din stânga lui Lazăr. A venit imediat replica focșănenilor: în minutul 2, Mihai a bătut puternic o lovitură liberă din stânga atacului CSM 2007, Ceparu a respins în față iar Pasăre, din cădere, a reluat mingea pe lângă poartă! În minutul 4, Predoiu, lansat de Pasăre, a fost devansat la minge de Ceparu, iar peste 8 minute, Lupu a întrat în careu și de lângă tușă a centrat periculos, însă apărătorii Rîmnicului au blocat mingea. Același Lupu a reluat frumos, dar peste poartă mingea respinsă de Ceparu după o altă lovitură liberă bătută de Mihai, însă a minutul 26 a deschis scorul la capătul unei faze de manual la care a mai colaborat Predoiu - Lupu a primit în lateral stângă a driblat scurt, a intrat în careu și a șutat imparabil: 1-0. Patru minute mai târziu, Predoiu a sprintat spre poarta lui Ceparu, a fost faultat în careu și Pasăre a transformat penaltiul: 2-0! Până la pauză, ar mai fi putut marca Predoiu, iar rîmnicenii au încercat contre din care au ieșit două-trei ocazii periculoase, dar apărarea gazdelor nu a putut fi depășită.

Imediat după începerea reprizei a doua, s-a făcut 3-0! Era minutul 47 când Pasăre l-a servit impecabil pe Predoiu care a trimis simplu mingea în gol!
    CSM Rîmnicu Sărat a forțat marcarea golului și în minutul 55 s-a făcut 3-1: oaspeții au bătut o lovitură în urma căreia mingea, respinsă de focșăneni, a ajuns la 22 de metri de poarta lui Lazăr de unde nou intratul Tudoran a trimis-o puternic în plasă! Au urmat minute de posesie mai consistentă a rîmnicenilor alternate cu foarte periculoase contraatacuri focșănene! Meciul s-a încheiat cu scorul fixat în minutul 55! A fost un 3-1 normal, care a consfințit urcarea CSM Focșani 2007 în turul al patrulea al Cupei României!